Poduszka finansowa przez wiele osób kojarzona jest z wielkimi sumami czy biznesem oraz dużym majątkiem. Wbrew pozorom poduszkę finansową — rezerwę możemy stworzyć samodzielnie, nie zarabiając więcej niż przeciętny człowiek. Kwota na czarną godzinę ma wiele plusów i korzyści, a zarządzana w bardziej świadomy i uporządkowany sposób może przynosić także jeszcze więcej plusów niezwiązanych jedynie z zabezpieczeniem finansowym. Czym zatem jest poduszka finansowa? Jak ją tworzyć i wykorzystywać? Dlaczego warto? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to pewna kwota pieniędzy, która służy nam do zabezpieczenia się finansowego. Jest to potocznie nazywana suma na czarną godzinę. Choć jest to potoczna nazwa, pula taka w rzeczywistości służy do zabezpieczenia się przed nieprzewidzianymi wydatkami. Mogą być to wydatki na leczenie, konieczność uregulowania pilnej należności czy sytuacja kryzysowa jak np. utrata pracy. Sama poduszka finansowa powinna być oddzielną pulą pieniędzy, z której nie będziemy korzystali w inny sposób np. finansując wakacje czy kupno gadżetów.
Porada: Pewnego rodzaju wyjątkiem, kiedy możemy użyć poduszki finansowej do ułatwienia nam sobie życia, jest pożyczanie z niej pieniędzy na dokonanie opłat w danym miesiącu, które i tak musimy płacić, a planowaliśmy je w późniejszej części miesiąca. W ten sposób nie uszczupliły naszej poduszki finansowej, a ułatwimy sobie funkcjonowanie np. płacąc wszystkie rachunki 1 go każdego miesiąca zwracając wydane środki na opłaty 10-go, kiedy otrzymamy pensje.
Sama poduszka finansowa może być dowolnych rozmiarów. Specjaliści i ekonomiści zalecają jednak aby starczała ona np. na 6 miesięcy bez pracy, kiedy nie będziemy uzyskiwali dochodów. Jest to wystarczający czas na rozwiązanie problemu z pracą i wystarczająca suma gotówki, aby rozwiązać większość nieprzewidzianych problemów. Naturalnie im większa suma poduszki finansowej, tym lepiej dla nas. Z tego rozwiązania korzystać może każda osoba niezależnie od tego ile zarabia oraz czy zna się na finansach. Głównym celem poduszki finansowej jest zabezpieczenie nas przed negatywnymi wypadkami życiowymi. Jej tworzenie opiera się zaś głównie o regularność i rzetelne podejście.
Jak stworzyć poduszkę finansową?
Stworzenie poduszki finansowej rozpocząć powinniśmy od oszacowania i dokładnego prowadzenia naszego budżetu domowego. Jeśli tego nie robimy, warto zacząć prowadzić nawet uproszczone notatki tego typu, aby lepiej zarządzać gotówką. Efektem tego będą większe oszczędności i możliwość przeznaczania większej sumy na poduszkę finansową. Wiedząc, również ile zostanie nam każdego miesiąca nadwyżki lub z czego możemy zrezygnować, będziemy widzieli też jak szybko, stworzymy naszą rezerwę finansową.
Z pewnością warto określić jaka suma w naszej sytuacji będzie odpowiednia. Żyjąc na wyższej stopie życiowej, będzie to większa suma analogicznie, mając mniejsze wydatki mniejsza. Ogólne warto założyć, iż zbieramy kwotę, która pozwoli nam przeżyć 6 miesięcy bez uzyskiwania dochodów. Możemy zrobić to mnożąc wszystkie miesięczne wydatki przez sześć. Następnie każdego miesiąca warto w budżecie domowym uwzględniać pewną sumę na budowanie poduszki. Z pewnością, jeśli zaczynamy ją tworzyć, nie stworzymy jej w ciągu kilku miesięcy, gdyż jest to proces długotrwały. Odkładanie nawet kilkudziesięciu — stu, dwustu złotych miesięcznie pozwoli regularnie powiększać nam nasze zabezpieczenie.
Porada: Samodzielnie musimy zdecydować, jaką sumę będziemy przeznaczali na ten cel. Warto jednak zrezygnować z pewnych zbędnych wydatków a nie tylko dokładać nadwyżki.
Jeśli posiadamy już pewną pulę pieniędzy i ją powiększamy, warto też robić to w odpowiedni sposób. Środki z poduszki finansowej warto przechowywać w kilku miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest bank oraz dom. Pieniądze z domu przechowywane w kopercie lub słoiku będą zawsze od wykorzystania pod ręką. W razie upadku banku lub okradzenia naszego domu, nie zostaniemy z niczym i zawsze będziemy mogli szybko skorzystać z uzbieranych środków. Ważną informacją jest to, aby nie zamrażać pieniędzy i nie inwestować ich. Możemy wykorzystać te środki do inwestycji, ale musimy mieć możliwość swobodnego dostępu do nich w każdej chwili.
Dlaczego warto ją posiadać?
Posiadanie poduszki finansowej ma wiele korzyści i plusów. Pierwszym plusem jest naturalnie możliwość rozwiązania nieprzewidzianych problemów takich jak konieczność wydania większej sumy na naprawę samochodu, leczenie czy życie w razie utraty pracy. W takiej sytuacji nie będziemy musieli gorączkowo poszukiwać innych źródeł pożyczek np. od rodziny czy brać pożyczek z oprocentowaniem w bankach. Mając poduszkę finansową, będziemy mogli też szybko zareagować. Jest to ważne np. podczas naprawy auta czy leczenia, gdzie czas odgrywa ważną rolę ze względu na negatywne konsekwencje nieposiadania pieniędzy. W przeciwnym razie nie posiadając dodatkowych środków na czarną godzinę, możemy mieć problemy z dotarciem do pracy czy trudniejsze leczenie w późniejszym terminie. Posiadanie poduszki finansowej to także korzyści psychologiczne. Mając pewne zabezpieczone pieniądze, posiadamy dużo większy komfort psychiczny. Nie musimy obawiać się, iż w razie drobnych problemów będziemy musieli pożyczać pieniędzy co spowoduje zamieszanie. Wpływa to na satysfakcję z życia czy możliwość skupienia się na innych kwestiach.
Samo stworzenie poduszki finansowej nie jest trudne. Nie musimy znać się na finansach ani być specjalistami w tej dziedzinie. Nie musimy też zarabiać dużych sum, a zarządzanie nią jest bardzo proste. Jest to zatem bardzo prosty sposób na zabezpieczenie się przed wieloma niebezpiecznymi rzeczami w życiu i możliwe działanie do przeprowadzenia przez każdego. Posiadanie poduszki finansowej to też bardzo wymierne korzyści. Im szybciej uporamy się z wieloma trudnościami, tym szybciej będziemy mogli skupić się na życiu i zabraniu pieniędzy. Szybkie rozwiązywanie problemów jest zatem korzystne też nie tylko z funkcjonalnego i psychologicznego powodu, ale i również finansowego. Poduszkę finansową możemy zatem traktować jako inwestycje w naszą sytuację finansową.