Jak oszczędzać na emeryturę?

Życie na emeryturze nie należy do najłatwiejszych. Niskie kwoty świadczeń obecnych emerytów to jednak nic w porównaniu z tym, co wedle prognoz czeka obecnych trzydziestolatków. Przyszłe emerytury osób aktywnych zawodowo mają być niewielkie. Przeciętnie stanowić mają około 30% ostatniego wynagrodzenia. Środki zgromadzone w ZUS nie wystarczą, by zaspokoić podstawowe potrzeby emeryta, a likwidacja OFE może spowodować, że nie dostaniemy nic więcej. Jak więc zgromadzić odpowiednie zaplecze finansowe na starość?

Już teraz warto zastanowić się w jaki sposób odłożyć dodatkowe fundusze. Metod jest kilka, trzeba tylko zacząć działać i chcieć. Aby podwyższyć przyszłe świadczenia można pomyśleć o Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub IKZE. Drugi sposób skutecznie wypiera IKE. Wzrost świadomości społecznej powoduje, że coraz chętniej szukamy alternatywnych rozwiązań i uczymy się oszczędzania. Doceniamy wartość pieniądza i planujemy. To dużo. Na potrzeby klientów odpowiadają także banki, które wprowadzają do swojej oferty produkty oszczędnościowe w tym długoterminowe, by umożliwić zabezpieczenie przyszłości młodym osobom.

Tak więc popularne stają się znowu lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy obligacje. Mimo niskiego oprocentowania gwarantują zysk i skuteczny sposób odkładania wolnych środków na daleką przyszłość. Przecież im dłużej odkładamy, tym więcej zyskamy, a kwoty zdeponowane na takich rachunkach nie przepadną. Kapitał będzie chroniony, bo gwarancje zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy Skarb Państwa.

Grupa osób ma nadzieje na pomnożenie środków poprzez uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych. Tu ryzyko jest nieco większe. W zależności od funduszu możemy nie zyskać a nawet stracić. Wymagana jest chociaż minimalna wiedza i badanie rynku, gospodarki. Najbezpieczniejsze są inwestycje w fundusze zrównoważone, hybrydowe lub papiery dłużne. Tu przyda się dywersyfikować portfel, by nie ryzykować jednym instrumentem finansowym.

Im wiedza finansowa większa, tym możliwości zarabiania większe. Na przykład na giełdzie papierów wartościowych (sprawdź oferty domów maklerskich). Możliwość zysku jest jednak na takim samym poziomie, jak ryzyko straty. Takie inwestycje powinny być poprzedzone wnikliwą analizą albo warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Oczywiście sposobów pomnażania pieniędzy jest więcej. Można pokusić się o zakup metali szlachetnych, inwestować w dzieła sztuki. Tu jednak znajomość rynku odgrywa ogromna rolę. Kwoty przeznaczane na zakup cennych towarów bywają również wysokie, więc nie każdego na taki luksus stać. Pomysłem może być tez inwestowanie w nieruchomości. W zależności od sytuacji finansowej warto przemyśleć odpowiednią metodę odkładania na przyszłość, by zapewnić sobie nie tylko komfort psychiczny ale i zaplecze finansowe na wydatki, których obecnie nie można przewidzieć.