Bitcoin – to warto wiedzieć

Bitcoin to innowacyjna, dość popularna ostatnio waluta Internetu. Nie ma centralnej instytucji nadzorującej Bitcoin. To waluta niezależna od banków, instytucji czy rządu. Walutę można szybko wysłać w dowolne miejsce na świecie, wszędzie gdzie dostępny jest Internet. Oczywiście przez to, że waluta jest zdecentralizowana nie ma mowy o prowizjach, limitach czy innych ograniczeniach. W skrócie więc to waluta tworzona dla ludzi, przez ludzi.

Wraz ze wzrostem popularności Bitcoin coraz więcej instytucji akceptuje płatności tą walutą. Zwykle z racji bezpieczeństwa i anonimowości transakcji.

Jak pozyskać Bitcoiny?

Na giełdach internetowych można nabyć je najszybciej. Można przebierać między serwisami wymieniającymi Bitcoiny albo giełdy realizujące płatności także w innych kryptowalutach, można również kupić sprzęt z dobrymi kartami graficznymi i kopać. Pierwsza giełda powstała w 2010 roku w Japonii o nazwie Mtgox. Serwis działał stabilnie, ale lutym 2014 MtGox zawiesiła transakcje, a następnie w tym samym miesiącu zniknęła z sieci. Użytkownicy muszą liczyć się również z ingerencją instytucji finansowych oraz rządowych przy wymianie Bitcoinów na inne waluty.

Giełdy Bitcoin dostępne są w wielu krajach na całym świecie. Największe w Chinach. Decydując się na wymianę w taki sposób warto szukać dużych portali internetowych, doświadczonych i sprawdzonych, gdzie nie spotykano trudności w realizacji takich transakcji. Wszelkie informacje na ich temat można znaleźć w sieci. Powstają specjalne serwisy dla wielbicieli bitcoin, także początkujących.

Oczywiście Bitcoiny można odkupić również od innych osób. Niesie to za sobą pewne ryzyko, należy dobrze sprawdzić kontrahenta i potwierdzić jego uczciwość. E-monety za darmo można przekazywać w e-portfelach kilku użytkowników, zwykle anonimowo. Kupując Bitcoiny na giełdach internetowych zaleca się przesłanie ich na osobisty wirtualny portfel. Dobre serwisy zapewniają szybkie wypłaty (np. słoweńska giełda Bitstamp). Polski rynek obsługiwany jest przez Bitmarket.pl.

Tego typu operacje finansowe kosztują nas w zależności od wartości transakcji od 0,2 do 0,5 procent wysokości transakcji. Należy jednak uważać, bo na kryptowalucie łatwo jest stracić (duże wahania kursów). Największym plusem Bitconów jest fakt, że dzięki nim prześlemy środki w dowolne miejsce na świecie, nie zapłacimy prowizji albo będą one niewielkie, pozostaniemy anonimowi, unikniemy pośredników przy przelewach. Z racji ograniczonej liczby monet Bitcoin jest nietykalny przez inflację (nie da się ich dodrukować). W sieci p2p w którym działa system nie ma opcji zablokowania naszego konta (brak właściciela czy zarządcy sieci). Obsługa Bitcoin jest banalnie prosta, jednak nie ma możliwości cofania transakcji – można mieć pewność, że jak to bywa w przypadku banków, transakcja nie zostanie bez naszej zgody cofnięta. Nie można zapominać o bezpieczeństwie i wygodzie – ale czy warto spróbować? Zdania są podzielone!