Zgodnie z definicją fundusz inwestycyjny jest instytucją zbiorowego inwestowania, lokującą powierzone środki w różne, dostępne na rynku finansowych instrumenty. Istnieje kilka typów funduszy, w których środki lokowane są w akcje lub papiery dłużne (obligacje, papiery dłużne itp.). Zapewne bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia trudno by było dokonywać trafnych wyborów, dlatego najczęściej zaufaniem obdarzamy doradców – takie działania minimalizują ryzyko.
W Polsce uprawnienia do zarządzania funduszami posiadają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, działające w formie spółek akcyjnych (zwykle ich właścicielami są duże banki, firmy ubezpieczeniowe).
Na czym polega inwestowanie?
Wpłacane przez nas środki przeliczane są na tzw. jednostki uczestnictwa. W każdej chwili po nabyciu jednostek możemy wnosić o ich odkupienie przez fundusz według aktualnej wyceny (taka wycena dokonywana jest codziennie według notowań instrumentów finansowych, które są ogólnie dostępne w prasie, Internecie czy serwisach tematycznych).
Rodzaje funduszy:
Ze względu na dostępność fundusze można podzielić na
1. fundusze otwarte
2. specjalistyczne fundusze otwarte
3. fundusze zamknięte
Ze względu na sposób inwestowania natomiast na:
1. fundusze agresywne
2. fundusze mieszane
3. fundusze bezpieczne
Inne kryterium dzieli je na fundusze akcji, zrównoważone, stabilnego wzrostu, papierów dłużnych i rynku pieniężnego.
Przed wyborem metody inwestowania warto odpowiedzieć sobie na pytania, jaki poziom zysku nas usatysfakcjonuje, jak długo możemy inwestować pieniądze, jak zareagujemy na gwałtowny spadek wartości jednostek uczestnictwa i jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Warto pamiętać o systematycznym oszczędzaniu. W perspektywie czasu zyskamy, a dobre przyzwyczajenia pozostaną na długo.
Dla kogo takie inwestycje są najlepsze? Chyba każdy znajdzie produkt dla siebie. Osoby chcące zarobić w sposób bezpieczny koncentrują się na bezpiecznych papierach i lokatach. Nie oczekują dużych zysków. Inwestorzy wybierający bardziej agresywne fundusze to zwykle ludzie młodzi, którzy nie boją się ryzyka. Inwestycja polega na zakupie akcji przedsiębiorstw i kwitów depozytowych. Zysk albo strata uzależnione są od notowań giełdowych. Im dłuższy okres lokowania środków, tym większe szanse na zarobek lub ewentualne odrobienie strat. Inwestowanie mieszane łączą wady i zalety powyższych metod. Część środków to fundusze zrównoważone (część akcji i kolejna obligacji), fundusze stabilnego wzrostu ( tu przeważają obligacje a około 40 % portfela stanowią akcje) czy też fundusze alokacji (zmienny udział akcji i obligacji). Wybór zależy od indywidualnych potrzeb inwestora i oczywiście ryzyka, jakie jest w stanie ponieść. Tego typu „zabawa” wymaga sporej wiedzy i cierpliwości.